PL logo EN
Formularz zgłoszeniowy
Szukaj |
Karuzela z Madonnami
Reż. Weronika Krupa
Polska
2016
Projekt  taneczno- filmowy oparty jest na wierszu Mirona Białoszewskiego pt Karuzela z Madonnami, w którym klasyka europejskiej sztuki (obrazy Rafaela i Leonarda da Vinci) zderzona zostaje z folklorem i jarmarczną kulturą podwórkową, do którego także, stworzono muzykę (piosenka wykonywana m.in. przez Ewę Demarczyk).
Założeniem projektowym mojej pracy jest połączenie kultury wysokiej i kultury ludowej, dlatego projekt zakłada kontrastowe zestawienie ikonografii Madonn z formą inspirowaną klasycznym, amerykańskim musicalem będącym formą rozrywki, w którym układy choreograficzne nasuwają motyw karuzeli. W filmie wystepuje 6 pogrążonych w letargu postaci tańczących Madonn w specjalnie przygotowanych kostiumach, składających się z masek inspirowanych wizerunkami Maryi z obrazów Rafaela Santi połączonych z dekoracyjnymi elementami zaczerpniętymi z polskiej tradycji przedstawień Matki Bożej.
 
Inspiracją do powstania projektu jest twórczość Zofii Kulik. Tak jak w jej pracach, oddziaływanie filmu opierać ma się na kontraście pomiędzy dekoracyjnością wzorów w które układają się poszczególne elementy obrazu filmowego i rozrywkowej warstwie muzycznej a bolesnym tematem- postaci Madonny będącej toposem cierpiącej matki, pogrążonej w marazmatycznym tańcu.
 
Weronika Krupa, absolwentka ASP im. Władysława  Strzemińskiego w Łodzi, kier.Intermedia. Zajmuje sie sztukami wizualnymi, scenografią i kostiumem teatralym i filmowym. Podczas studiów odbyła prestiżowy staż w pracowni Karen Young w Nowym Jorku, gdzie współpracowała z tancerzami z Third Rail Project. Etiudy filmowo-kostiumowe Krupy nagradzane były w konkursach artystycznych oraz prezentowane na licznych wystawach i pokazach, m. in. na Festiwalu Nowej Scenografii w Katowicach.
Wraz Anną Sudoł od 2017 roku tworzy duet artystyczny, który zdobył nagrodę główną Cracow Gallery Weekend 2017 za wystawę pt ,, Takie tam z awangardą” w galerii Potencja.
 
Następna edycja za:
-1247 dni
Filmy konkursowe
Festival in out in news