PL logo EN
Formularz zgłoszeniowy
Szukaj |
- ŁAŹNIA 1 / Wystawa, Dominik Lejman- Opatrzenie
„Opatrzenie” to pierwsza przeglądowa wystawa Dominika Lejmana w Gdańsku, prezentująca w ujęciu problemowym ważniejsze prace artysty z ostatniej dekady. Za klucz wystawy posłuży podwójne znaczenie słowa „opatrywać” w języku polskim. Pierwsze, jako „opatrywanie” w sensie cielesnym, np. opatrywanie ran, drugie, jako proces „opatrywania”, czyli zanikania znaczenia i siły przekazu poprzez powtórzenie spojrzenia, gdy mówimy, że coś się „opatrzyło”.

Wzajemna relacja obu znaczeń łączy prezentowane prace nie tylko pod względem treści, ale również pod względem zabiegu formalnego, charakterystycznego dla prac Lejmana „zapalenia światła w kinie”, radykalnie zmieniającego znaczenie poruszanych wątków. Specyficzną logikę prac na wystawie można ponownie zdefiniować jako healing loop lub anesthetizing loop, czyli ‘znieczulającą’ projekcję w pętli powtórzenia, odebranie siły obrazowi na rzecz obecności widza w przestrzeni wystawy.

Na wystawie znajdą się ważniejsze prace powstałe z ostatniej dekadzie, między innymi „YoLoVi”, „Basic Training”, „Płot” – projekt na Biennale w Wenecji 2017, jak też i specjalnie przygotowany na wystawę fresk wideo „Równia pochyła (inclined plane)”.
 
Kuratorka: Jadwiga Charzyńska
Koordynacja: Michalina Domoń
 
← Powrót
Następna edycja za:
-1282 dni
Filmy konkursowe
Festival in out in news